ANA MENÜ
Site İstatistikleri
Online: 2
Bugün Tekil: 9
Dün Tekil: 98
Toplam: 272447
IP: 107.21.16.70
Uzakgider'den Kuş Gribi Açıklaması (24.12.2007)
Tehlike Henüz Geçmedi Kuş Gribi ile ilgili Oda binasında basın toplantısı düzenleyen Denizli Veteriner Hekimler Odası Başkanı M.Ali UZAKGİDER kuş gribi tehlikesinin henüz geçmediğini söyledi.

Hala Büyük Tehdit

     Kuş Gribinin hala büyük tehdit olduğunu dile getiren UZAKGİDER, "2000li yılların başında Uzak Doğu'da kanatlı ölümlerinin yanı sıra insana da bulaşan ve ölümlere neden olan; ilk olarak 2005 yılında ülkemizde de görülen Avian İnfluenza (Kuş Gribi) dünyanın değişik ülkelerinde görülmeye devam etmektedir. Basından izlediğimiz kadarıyla şu anda İngiltere, Polonya, Rusya, Pakistan, Suudi Arabistan gibi ülkelerde var olduğunu biliyoruz. Yüksek patojen Avian İnfluenza'dan korunma ve kontrol için küresel boyutta önemli çalışmalar yapılmasına rağmen H5N1 tipi virüs hala sürmekte olduğunu ve bazı ülkeler hastalıktan yoğun bir şekilde etkilenmektedir" diye konuştu.

 

Denizli Teyakkuzda

     Kuş gribine karşı Denizli'nin teyakkuzda bulunduğunu da ifade eden UZAKGİDER, "Çardak, Işıklı, Adıgüzeller, Menderes Havzası ve Buldan Süleymanlı Yaylasındaki kontrol ve denetimler devam ediyor. Buralarda Tarım İl Müdürlüğümüz tarafından görevlendirilen ekipler sürekli denetim yapıyor. Başıboş kanatlı hayvanların, yabani kanatlılarla teması önleniyor. Muhtarlar ve vatandaş kuş gribi ile ilgili sürekli bilgilendiriliyor. Kuş gribi T.V. ekranlarında kaybolsa, medyada yer almasa dahi risk ortadan kalktı denilemez. Çünkü kuş gribi tek seferlik bir olay değildir. Bu nedenle uluslararası topluluklar bu hastalıkla uzun süre birlikte yaşanacağı bilinci ile hareket etmekte ve tüm paydaşlar yakın iş birliği ve iletişim sağlanmaktadır. Göç yolu üzerinde olan her ülke gibi ülkemizde göç döneminde daha dikkatli olmak durumundadır. Hastalığın taşınmasında, bulaştırılmasında büyük rol oynayan ve rezervuar görevi gören göçmen kuşların kuzey yarım küreden güneye göçe başlamaları ve 135 civarındaki sulak alanlarıyla ülkemiz her zaman risk altındadır" dedi.

 

Dikkatli Olunmalı

     Kuş gribine karşı dikkatli olunması gerektiğini savunan UZAKGİDER, şöyle konuştu: "Kuş gribine karşı gerek Tarım ve Köyişleri Bakanlığı gerekse Sağlık Bakanlığı gerekli tedbirleri almış olmakla birlikte vatandaşlarımızın her halükarda daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Başta ticari amaçlı kanatlı işletmeler almış oldukları biyogüvenlik önlemlerini tekrar gözden geçirmeli aksayan bir şey bırakmamalıdırlar. Yabani kuşlarla temasın yoğun olduğu sulak alanlarda evcil kanatlılar kapalı kümeslerde tutulmalıdır. Açıkta canlı kanatlı ve kanatlı ürünlerin satışının yasaklanmasına riayet edilmelidir. Görülebilecek belirsiz kanatlı ölümleri mutlaka Tarım İl Müdürlüklerine haber verilmelidir. Hasta ve hastalıktan şüpheli kanatlılarla temas edilmemelidir. Av mevsiminin başlaması dolayısıyla avcılarımız yabani kuşlardan uzak durmalıdır. Yabani kuşlardaki doğal döngüsünü devam ettiren kuş gribine karşı her zaman dikkatli olmak zorundayız. Büyük ekonomik kayıpların yanı sıra insan sağlığını tehdit eden ve Dünya Sağlık Örgütünce kıtalar arası pandemi tehlikelerin olabileceği bildirilen Avian İnfluenza riski her zaman olacaktır."