ANA MENÜ
Site İstatistikleri
Online: 1
Bugün Tekil: 8
Dün Tekil: 98
Toplam: 272446
IP: 107.21.16.70
Kompozisyon Yarışması 3.sü


SEVGİYLE AÇILAN BİR PENCERE

Yer yer düşünür insan, sevgiyi. Sevgi olmasa ne yapardık? Birbirimize bağlılık, güven, olmasa; hele hele hayvanlarla barış içinde yaşam, o minik minik hayvanların sevgisi olmasa, nasıl olurduk? Galiba, hayat, güzel bir şey olmaktan çıkar ve karanlık bir zindana dönüşürdü. Haberlerde de izlediğimiz gibi, bazı zavallı, bakımsız, kimsesiz hayvanlara işkence ediyorlar. Sakın, sizi suçladığımı düşünmeyin. Şöyle bir düşünüyorum da sanki suçlu benmişim; o hayvanları bu hale ben getirmişim, eve gelip başımı yastığa koyarak hesaba çekiliyorum, gönül azabı çekiyorum... 

Acaba, bu işleri yapanlar, evlerine gittiklerinde başlarını yastığa koyup nasıl rahat uyuyabiliyorlar, bir düşünün. Ama şöyle yapabiliriz; her şeyi geride bırakıp o açık pencereden bize uzatılan eli sımsıkı tutup sevgiye ulaşabiliriz. Böylelikle insanların ve hayvanların mutlu, mesut yaşayacakları bir dünyaya ulaşabiliriz. 

Veya da hayvanların, bitkilerin mutluluk içinde yaşayacakları yeni bir dünya inşa ederiz. Hayali bile güzel, değil mi? O güzel hayvanlara işkence edeceğimize, onları bağrımıza basıp neden mutlu, mesut yaşamıyoruz? Onları, sokaklara atıp mutsuzluğa, yalnızlığa hapsedeceğimize, barınaklara verebiliriz. Bu belki onların yalnızlığını gidermez; ama yine de biraz da olsa mutlu olurlar. Onlar mutlu olsun ki bizde mutlu olalım.

Eğer, ileride ailenize, çocuklarınıza hele hele torunlarınıza, güzeller güzeli bir dünya vaat etmek istiyorsanız, buyrun ilk temeli siz atın. Bu inşaatı siz yapın, biz de size pencere olalım, yeni pencereler açalım. Bu inşaatın harcını sevgi ve mutluluk ile karacağız. Pencerelerini çiçeklerle, mutluluk ve güvenle süsleyeceğiz Her bir odasını, mutluluk, sevgi iyilik ve güvenle döşeyeceğiz.

Ben bu düşüncelerimi ne bir bakıcı ne bir koruyucu ne de bir yetişkin olarak yazıyorum. Bunları bir çocuk, bir genç olarak yazıyorum. Haydi, siz de bir el atın da penceremizi, pencerelerimizi daha kolay açabilelim.

Hatice GÜNEY - Pamukkale Kasabası İlköğretim Okulu 7/A
Kompozisyon Yarışması 3. sü