ANA MENÜ
Site İstatistikleri
Online: 1
Bugün Tekil: 33
Dün Tekil: 80
Toplam: 272732
IP: 3.80.32.33
08/05/2009 BASIN AÇIKLAMASI
ULTRASONOGRAFİ

Bilimin, teknik ve teknolojinin gelişmesi şüphesiz her alanda olduğu gibi Veteriner Hekimlik te de önemli yansımaları beraberinde getirmektedir. Bizler bu gelişmeleri takip etmek ve uygulamak zorundayız.

            Gelişmelerden birisi de yıllardır beşeri hekimlikte kullanılan ultrasonografi veteriner sahada da kullanıma başlamasıdır. Bu vesileyle meslektaşlarıma ultrasonografi cihazının kullanımı ve hekimlikte yararlanma yollarının öğretilmesi amacıyla Denizli Veteriner Hekimler Odası olarak Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesinden Prof. Dr. Dursun Ali DİNÇ  Bey’i davet ettik.


    Bir gün teorik ve bir gün çiftlikte uygulama olmak üzere iki günlük bir hizmet içi eğitim düzenledik. Ultrasonografi günümüzde çok sayıda özel alanda teşhisin yanı sıra tedavinin de önemli bir parçası haline gelmiştir.Tanı amacıyla ultrasonografinin Veteriner Hekimlikte yaygın olarak kullanılması  reprodüktif alanda gerçekleşmiştir. Beşeri hekimlikte de aynı seyri izleyerek gebelik teşhisi ve cinsiyet tayininde yaygın olarak kullanılmıştır. İnsanların çoğu ultrason ile bu vesileyle tanışmıştır. Başlangıçta yalnızca gebelik teşhisi amaclı kullanımı, cihazlardaki teknik gelişmeye paralel olarak tüm genital organların  gözlenmesi şeklinde seyretmiştir.

            Portatif tipleri ile her koşulda kolayca tekrar edilebilir şekilde uygulanabilmesi hasta ve operatör için yan etkisinin bulunmaması ve anında güvenilir sonuç vermesi ultrasonografinin en önemli avantajlarıdır.

            Ultrasonografi araştırma ve uygulamalarda ve klinik pratikte devrim yaratacak gelişmelere katkı sağlamaktadır. Ultrason rehberliğinde bazı tetkikler bugün teşhis ve tedavi amaçlı kullanılarak ultrasonografiye farklı boyuta taşımıştır. Veteriner Hekimlikte en yaygın olarak obstetrik ve jinekonloji, oftalmoloji, kardiyoloji, karın organları ve tendoların gözlenmesinde (ortopedi) kullanılmaktadır.

            Meslektaşlarıma yararlı olması dileğiyle teşekkür ederim.

   

Mehmet Ali UZAKGİDER

Denizli Veteriner Hekimler Odası Başkanı