ANA MENÜ
Site İstatistikleri
Online: 1
Bugün Tekil: 8
Dün Tekil: 98
Toplam: 272446
IP: 107.21.16.70
(1) K2 BELGESİ HK.


Sayı :0800/

Konu: Karayolu Taşıma Yönetmeliği                                                          17.12.2009

 

 

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI

(Karayolları Genel Müdürlüğü)

 

11 Haziran 2009 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan “Karayolu Taşıma Yönetmeliği”nin 6. Maddesinin 8. fıkrası ( b) bendi “K2 Yetki Belgesi; Sadece kendi iştigal konusu ile ilgili eşya taşımacılığı yapacak ve ticari maksatla taşımacılık yapacaklara verilir” hükmünü içermektedir.

Bölge Odalarımızdan Merkez Konseyimize ulaşan bilgilerden, serbest veteriner hekimlerin mahallinde teşhis ve tedavi amacı ile kullandıkları özel otomobiller için (K2) belgesi almaları gerektiği yönünde uyarıldıkları anlaşılmaktadır.

Serbest muayenehane çalıştıran veteriner hekimler, muayenehanelerinde yürüttükleri teşhis ve tedavi hizmetleri yanında muayenehaneye getirilemeyen hayvanlar için mahallinde teşhis ve tedavi hizmeti vermek zorundadırlar. Bu hizmeti mahallinde verebilmek için teşhis ve tedavi amaçlı gerekli alet ve malzemeler ile bazı ilaçların veteriner hekimin her zaman yanında bulunması zorunludur. Veteriner hekimin aracında bulunması zorunlu bu alet, malzeme ve ilaç ticari amaçlı olarak taşınmamaktadır. Muayenehanede vereceği hizmetin mahallinde verilebilmesi için gereklidir. Bu bir taşıma işlemi değildir.

Bu nedenle, veteriner hekimlerin hizmet amaçlı olarak kullandıkları bu araçların yönetmeliğin bu maddesinin kapsamı alanına girmediği düşünülmektedir.

Konu ile ilgili görüşlerinizin bildirilmesi hususunda gereğini arz ederim

 

 

                                                                                              

 

                                                                                              Dr. Mehmet ALKAN

                                                                                     Türk Veteriner Hekimleri Birliği

                                                                                           Merkez Konseyi Başkanı